VoIP Nedir ? Nasıl Çalışır


VoIP Nedir ?

Kısa bir tanım yapmak gerekirse VoIP, internet veya data hatları üzerinden ses aktarımı olarak açıklanabilir.

Bu gibi bir durumda insanların aklına gelebilecek en temel sorulardan birisi, mevcut telefon altyapısı ile zaten konuşmalarımı yapabiliyorum, neden VoIP’i kullanmalıyım ?

Cevabı çok basittir; Maliyet…

Evinizde veya iş yerinizde kullandığınız internet bağlantısı için ödenen ücret sabittir (Örn: Fiber, ADSL, Kablonet, Metro Ethernet gibi…) Bu hatlar üzerinden VoIP cihazları ve sunucuları kullanılarak istenilen miktarda telefon görüşmesi yapılabilir. Bu durumda sabit ücret ve kurulum maliyetleri ile normal telefon hatlarıyla yapacağınız görüşmeden çok daha ucuza ve internet hızınıza bağlı olarak normal hatlarla yaptığınız görüşmelere çok yakın kalitede görüşmesi yapabilirsiniz.

 

VoIP Nasıl Çalışır ?

Dijital formattaki ses, veri paketleri olarak karşıya yollanmakta ve karşı tarafta tekrar dijital ses haline dönüştürülmektedir. Sayısal format daha iyi kontrol edilebilmektedir. Bu yüzden maliyeti bakır telefon kablolarına göre daha düşüktür.Çünkü;  Sıkıştırabilir, yönlendirebilir ve daha iyi bir formata çevrilebilmektedir. Böylece daha az bant genişliği harcayarak daha kaliteli ses elde edilebilir.

Özetle VoIP , analog ses (bakır telefon kabloları ile iletilen ses) sinyalini alarak dijital sinyallere dönüştüren ve bu sinyalleri internet üzerinden ileten bir teknolojidir.

 

VoIP’in analog hatlara göre Avantajları nedir ?

 

  • VoIP hesabınız ile diğer voip hesaplarını ücretsiz arayabilir veya çağrı alabilirsiniz.
  • Değişik servisleri birleştirerek iletişiminizi ücretsiz ve pratik bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.Aşağıdaki linklerden bu konuyla ilgili yazılarımıza göz atabilirsiniz.

Örn1: Sabit telefonları birbirine bağlayarak istediğiniz yerden ücretsiz konuşun 

Örn2: Sipbroker.com Erişim Numaraları ile ideasip.com üzerinden Ücretsiz Uluslararası Konferans Görüşmesi

  • Ücretli kullanımlarda VoIP hesabınızda kredi olmasa bile yine diğer voip hesaplarını ücretsiz arayabilir veya çağrı alabilirsiniz.Aylık sabit ücret yoktur.Kullandığınız kadar ödersiniz.
  • İnternet tabanlı olduğu için dünyanın her yerinde VoIP hesabınızı kullanabilirsiniz.Bundan dolayı gittiğiniz her şehir veya ülkede yeni numara almanıza gerek yoktur.
  • VoIP cihazları dışında cep telefonunuza kurduğunuz programlarla mobil olarak VoIP teknolojisini kullanabilirsiniz.
  • Geri Arama özelliğini kullanarak elinizde akıllı telefon bulunmasa bile çağrı attığınız santral tarafından aranarak santrale bağlanabilir ve uluslararası konuşma gerçekleştirebilirsiniz.

 

VoIP’in analog hatlara göre Dezavantajları nedir ?

  • VoIP’i kullanabilmeniz için internetinizin olması şarttır. Ama son zamanlarda geliştirilen çözümlerle internetin olmadığı yerlerde de VoIP’in kullanımı sağlanmaktadır.Buna örnek olarak Geri Arama özelliği (callback) gösterilebilir. Siz numarayı çaldırıp kapattığınızda santral sizi geri arar ve size bir hat verir.Farklı bir yöntem ise bulunduğunuz ülkeye ait bir numarayı aradığınızda sizi başka ülkedeki bir kişiye bağlaması.
  • Bu çözümlere rağmen VoIP yine de bağımlı bir teknolojidir.VoIP’i kullanmak için aradaki bağlantıyı diğer iletişim teknolojileriyle yapmak zorundasınız.(GSM hattı, Sabit hat gibi…)
  • Bir başka dezavantaj ise güvenlik. Yeni gelişen bir teknoloji olduğu için güvenliğinde sürekli açıklar bulunmaktadır.Buna uygun şifreleme teknolojileri ise VoIP ile aynı hızda gelişmektedir.

 

Kurumsal Bölüm

 

 VoIP teknolojisi Şirketime hangi Avantajları sağlar ?

Öncelikle yukarıda da bahsettiğimiz gibi şirketinizi telekom maliyetleri gözle görülür bir şekilde düşecektir. Bunun yanı sıra IP-PBX (Sanal PBX) kullanarak şirketinizdeki iletişim problemlerine özel çözümler geliştirme imkanınız vardır.Tarife seçimi konusunda tek bir firmaya bağlı kalmak yerine birçok farklı firmadan teklif alıp bunlar üzerinde seçim yapabilirsiniz.

 

 VoIP teknolojisini Şirketimde kullanırsam Dezavantajları neler olabilir ?

İnternet bağlantısı, VoIP’nin doğasından dolayı kesinlikle vazgeçilmez bir unsurdur.Bu yüzden internet kesintilerinde hizmet almama gibi problemler yaşayabilirsiniz. Ayrıca altyapının uygun hazırlanmaması veya optimize edilmemesi durumunda sesin kesik gelmesi veya hattın düşmesi gibi problemlerle karşılaşabilirsiniz.

Kurumsal olarak VoIP kullanmayı düşünüyorsanız yeni açtığımız  https://voiprehberi.com/kurumsal bölümümüze göz atabilirsiniz.

 

VoIP ile birini aradığımda bana yada karşı tarafa bir ücret yansır mı ?

Voip ile arama yaptığınızda  ister sabit hat ister gsm hattı olsun karşıdaki kişiye hiçbir şekilde ücret yansıtılmaz.Çünkü çağrınız mevcut telekom şirketiniz yerine internet bağlantısı üzerinden aktarılmaktadır. Aynı şekilde yaptığınız aramalarda da  GSM veya Telekom şirketinin sistemini kullanmadığınızdan size herhangi bir fatura kesilemez. Size yansıtılacak tek ücret; konuştuğunuz dakika karşlığının aldığınız krediden düşülmesidir. Krediniz biterse sadece yeni arama yapamazsınız.Fazladan bir ücret kesilmesi söz konusu değildir.