VoIP Sözlük

[alert-announce] VoIP Teknolojisinde kullanılan Ses Sıkıştırma Codec’leri Hakkında Bilgi Almak İçin Buraya Tıklayabilirsiniz! [/alert-announce]

 

PSTN Nedir ?

Açılımı Public Switched Telephone Network  olan, türkçe karşılığı ise Genel Anahtarlamalı Telefon Ağı’dır.Aramaları bakır teller üzerinden taşıyan telefon ağıdır.Halk dilinde sabit telefon veya sabit hat olarak bilinir.

 

SIP Nedir ?

Session Initiation Protocol – Haberleşmek isteyen kişiler için IP ağı üzerinden oturum açarak bu kişileri birbirine bağlayan oturum tipidir.İnternet telefonculuğunda bağlantı sağlamak için kullanılır.SIP ile sesli ve görüntülü konferans veya çoklu oyunculu oyunlar için oturum açar.

 

DID Numarası Nedir ?

Direct Inward Dialing  – Sanal PBX sistemine veya voip cihazına gelen çağrının herhangi bir operatöre ihtiyaç duymadan istenilen numaraya veya voip hesabına yönlendirilmesi özelliğidir.İnternette DID Number adıyla bu tip numaralar aylık olarak kiralanabilmektedir.Sitemizde tanıtılan ipkall ve ukddi siteleri ücretsiz DID numara sağlayıcısıdır.
Ülkemizde Serbest Telekom Hizmet Sağlayıcıları tarafından verilen 0850 ile başlayan numaralar da DID numaralarıdır.

 

ITSP Nedir ?

ITSP, açılımı Internet Telephony Service Provider olan ve ülkemizde faaliyet gösteren Voip operatörlerine dünya genelinde verilen isimdir. Yani Superonline bir ISP (Internet Service Provider – İnternet Servis Sağlayıcı) aynı zamanda bir ITSP‘dir.

 

RoIP Nedir ?

RoIP, Radio Over IP harflerinin kısaltması yani günümüzde kullanılan VF ve HF bandını kullanan telsizlerin VoIP ile iletişimini sağlayan altyapıya denir.

 

E.164/ENUM Nedir ?

Hazırda kullanılan GSM ve Sabit hattınıza ait numaraları VoIP ağında da kullanmanızı sağlayan sistemdir.Enum ile telefon numaranız bir internet adresine dönüşmektedir.Örnek olarak; cep telefonu numaranızı E164 sistemine kayıt edip bu numaranızı skype,gtalk,voip,msn hesaplarınızın hepsine birden yönlendirme yapabilirsiniz.(Hangisinin önce aranacağını siz belirliyorsunuz).Sitemizde tanıttığımız voxalot.com ve iptel.org siteleri Enum aramalarını ücretsiz desteklemektedir.

 

ATA Nedir ?

Analog Telephone Adapter – Sitemizde adı geçen voip cihazının gerçek adıdır.Sabit hatları IP ağına bağlamaya yarayan cihazdır.Birçok yerde VoIP Gateway adıyla da geçmektedir.Örnek: Linksys PAP2

 

Soft Phone Nedir ?

VoIP hesabınızı bilgisayarınızda kullanmanızı sağlayan yazılımlardır.Bu programlarla konuşma yapmak için kendi  servis sağlayıcı ayarlarınızı kullanabileceğiniz gibi sadece kullanıcı adı ve şifrenizi girerek belirli bir servis sağlayıcı ile konuşabilirsiniz.

Bilgilerini değiştiremediğiniz programlara örnek olarak çoğu kişinin bildiği Betamax klon sitelerinden indirdiğiniz programlar örnek verilebilir.

Servis sağlayıcıyı sizin seçtiğiniz ve ona göre ayarlarını sizin yaptığınız Soft Phone yazılımlarına örnek ise ücretsiz olan Blink, PhonerLite,Ekiga,QuteCom programları gösterilebilir.

 

CDR Nedir ?

Call Detail Record – Santral üzerinden yapılan konuşmaların kayıtlarının tutulduğu raporlara verilen ad.