loonfi

Geçtiğimiz Aralık ayında Google Project Fi ve Voip Dünyasına etkisi adlı bir yazı yazıp Project Fi servisini tanıtmıştık. Bu yazımızda ise Project Fi ile birlikte balonlarla Stratosfer tabakasından tüm dünyaya internet erişimi sağlayacak Project Loon‘u konuşacağız.

Öncelikle Project Loon hakkında kısa bir bilgi verelim. Project Loon yerden 20km yukarıda Stratosfer tabakasında düzenli rüzgarların olduğu konumda dünyayı dolaşıyor. Loon Projesinin ilginç yanı ise Stratosfer tabakasındaki bu rüzgarları kullanarak Mesh ağı oluşturması ve böylece interneti tüm dünyaya yaymasıdır. İnternetin dağıtılması ise 5G teknolojisi olan LTE dediğimiz altyapısıyla sağlanıyor.

Şu anda Google, Project Fi servisinde varolan GSM altyapısını kullanıp dünyanın birçok yerinde internet üzerinden konuşma mesajlaşma ve interneti aynı anda veriyor. Peki Google Project Fi servisini Loon üzerinden vermeye kalkarsa ne olur ?

Project Fi dünya genelinde Google’a bir ekosistem oluşturmuş durumda, Project Loon ile Fi hizmetini vermeye başlarsa bu ekosistem dağılabilir ama diğer taraftan dünya çapında kapsama alanına sahip bir iletişim sistemine dönüşebilir. Hem de hiç altyapı masrafı yapmadan.

Bu tartıştığımız fikir şu an Google’ın gündeminde var mı yok mu bilemiyoruz ama yine de Google’dan insanların hayatını kolaylaştıracak her türlü proje beklenilebilir.