VoIP’i Şirketinizde Kullanırken Dikkat Etmeniz Gerekenler – 1

Türkiye’de VoIP sektöründe hizmet veren STH(Sabit Telefon Hizmet) lisanslı operatör sayısı oldukça fazladır.Bunların yaklaşık 5-6 tanesi ancak kendi alt yapılarını kurmuştur.Bu operatörler Türk Telekom ve GSM Operatörleriyle TDM bağlantısı yapmışlardır. Bu operatörler dışında Telekomünikasyon Kurumundan lisans alarak STH hizmeti veren operatörler vardır.

Şimdi öncelikle kendi alt yapısı olan büyük operatörlerin yaptıkları hatalardan bahsedelim.Büyük operatörler aynı gross tonluk gemi gibi manevra kabiliyeti düşük şirketlerdir.Bu şirketler sadece çok büyük müşterilere hizmet verebilir durumdalar.Küçük ölçekte bir firmanın gelipte büyük bir operatörden hizmet alması durumunda  o firmada düzgün yapan bir eleman yoksa işler karışıyor.

Burada bilinmesi gereken husus şudur; Bir servis sağlayıcı ne kadar büyük ve ne kadar kaliteli olursa olsun eğer hizmeti alacak firmanın altyapısal sorunları varsa (ağ  veya internet sorunları) ya da o firmada bu işi bilen biri yoksa VoIP hizmeti kesintiye uğrayacaktır.Orta büyüklükteki STH operatörlerinin büyüklere göre avantajı, bu sorunları çözecek personelleri barındırması ve gerektiğinde hizmet verdiği firmaya destek vermesi, danışmanlık yapmasıdır.

Bazı şirketler sahipleri sadece marka’ya güvenerek VoIP hizmeti alacak operatörü seçiyorlar ki yaptıkları en büyük hata da bu oluyor. Buradaki sorun şudur; küçük ölçekli bir firma (3-5 kişilik çağrı merkezi) marka bir operatörden ses hizmeti alımı sırasında kesintiler yaşandığında genelde bu sorunu giderecek personele sahip olmuyor.Büyük operatörlerin bu tür müşterilerine sadece kullanıcı adı ve şifre verdikleri, gerisine karışmadıkları bilinen bir durumdur.

Türkiye’de VoIP sektörünün’de E-Ticaret pazarı gibi kokuşmuş bir duruma gelmesini istemiyoruz. Bu işi yapmak için yapan ya da sadece parasını alayımda gerisi beni ilgilendirmez düşüncesinde olanları hiçbir şekilde desteklemiyoruz, desteklemeyiz.

Lütfen bu anlatılanları göz önünde bulundurunuz ve seçminizi ona göre yapınız.