Türk GSM Operatörleri’nin Data Roaming Tarifeleriyle Yurtdışında Voip üzerinden 1000dk Konuşun

imgres

Öncelikle bu anlatacağımız özellik yeni birşey değil.Yaptığımız testlerde çok sorulan bir sorunun cevabını bulduk ve bundan nasıl yararlanabiliriz diye düşündük.Olayımız Türk GSM Operatörlerinin verdiği 20mb ile 1000dk konuşacağınızı keşfetmemiz.Öncelikle test sonuçlarımıza gelelim.Toplam da 1dk mobil internet üstünde voip ile 1dk konuştuğunuzda 0.02mb yani 20kb gitmekte.Operatör tarafından verilen kotanın mb cinsinden değeri kb’ye çevirdiğimizde 20000kb olmakta. 20000kb’yi 20kb’ye böldüğümüzde ise başlığımızdaki gibi 1000dk’yı bulmuş oluyoruz.

Bunun anlamı nedir ? Bu ne işime yarıyacak ? Bunun güzelliği şurda; yurtdışına çıkmadan önce kullandığınız hattınıza sadece data roaming paketi yükleyerek, operatörünüzn desteklediği ülkelerin hepsinden, 1000dk’lık görüşme yapabilme imkanınız olacak.Hattınızı korkarak kullanmanız gerekmeyecek.Data roaming ücretine bir de kullandığınız voip servis sağlayıcının tariflerini de eklemeniz gerektiğini unutmayınız.Ama voip kullanan bilirler ki çoğu ya ücretsizdir ya da çok çok ucuza görüştürür.

Sonuç olarak yurtdışına çıkarken roaming konuşma paketlerini incelemek yerine sadece bir tane data roaming paketi alırsanız yurtdışında kalıcağınız süreye bağlı olarak hatta sadece gideceğiniz yere ulaşana kadar 1000dk’lık bir iletişim fırsatınız olacaktır.