iNum Nedir ?

inum_logo

 

iNum Nedir ?

iNum, International Number isminin kısaltılmışıdır. Türkçe’ye çevrilecek olursa Uluslararası Numara olarak adlandırılabilir. Dünya’da yerel telefon numarası ve telekomünikasyon hizmeti veren Voxbone.com tarafından başlatılmış bir girişimdir.+883 5100 alan kodu ile 2008 yılında hayatına başlamıştır.

iNum’un Amacı Nedir ?

iNum, her ülkenin kendi ülke kodu ve her şehrin kendi alan kodu olması yerine herkes için tek tek alan kodu uygulamasını yaymak istemektedir. Normal sabit hatları ülke içinde taşısanız bile ülke dışına çıktığınızda yeni bir hat almak zorunda kalıyorsunuz. İşte iNum burada devreye girerek telefon numaranızı değiştirmeden istediğiniz ülkeden aynı telefon numarasıyla ulaşılabilir olmanızı sağlıyor.

iNum’u Nereden Alabilirim ?

http://www.inum.net/?page_id=22 adresinden iNum numarası veren ve iNum’u destekleyen tüm operatörlere ve sitelere ulaşabilirsiniz.

iNum’u Nasıl Kullanınırım ?

http://www.inum.net/?page_id=42 adresinden iNum numaralarını arayabileceğiniz 49 farklı ülkeden 90 erişim numarasını bulabilirsiniz. Bu erişim numaralarından birini aradığınızda çevireceğinz inum numarasını başına 883510 koymanıza gerek yoktur.

 

Bir iNum Numarasını Sip Adresine nasıl çeviririm?

Yapmanız gereken tek şey +883510012345678 numarasının sonuna @inum eklentisini getirmek. Yani +883510012345678 numaralı Inum numarasının sip adresi [email protected] olur.

 

iNum’u hangi servis sağlayıcıdan alabilirim?

 

Callcentric.com

iNum numaranızı en hızlı ve ücretsiz şekilde http://callcentric.com sitesinden alabilirsiniz. iNum’da servis sağlayıcıların birbirlerinden tek farkı 883 5100 den sonra iNum’a katılma sırasına göre numaralarının değişmesidir.

Ippi.com

Ücretsiz iNum numarası için bir başka alternatif ise ippi.com. Kendileri Fransız merkezli Worldline Communication  telekomünikasyon şirketinin alt kuruluşudur.Linke tıkladığınızda ippi hesabı aldığınız takdirde iNum’dan farklı olarak birçok ücretsiz servis de verilmekte.Mesela Fransa’da oturuyorsanız ücretsiz Fransız DID numaranızı ippi.com’dan alabilirsiniz. ippi.com’a üye olmak için buraya tıklayınız.

Localphone

Localphone sitesi üstteki iki site kadar olmasa da eski sayılabilecek bir şirket.İngiliz girişimci Paul Cusack tarafından 2007 yılında kurulmuştur.Ücretsiz inum numarası yanında ücretli DID numarası, Callback,SMS hizmetleri de vermekte.

Pathephone.com

2009 yılında Amerika’da kurulmuş bir şirket ücretsiz inum numarası vermekte.

Voxox.com

Çok basit bir arayüze sahip olan Voxox sitesine üye olduğnuzuda size bir tane Amerikan DID numarası veriyor. iNUM numarası isterseniz Voxox.com’a üye olup giriş yaptıktan sonra sağl alttaki “Get an iNum Free” linkine tıklayın.  Voxox.com iOS ve Android işletim sistemlerine özel uygulamalara sahip.Yani isterseniz size tahsis edilen Amerikan Numarasından veya aldığınız iNum numarasından internet üzerinden çağrı alabilirsiniz. Ayrıca uygulamalar üzerinden herhangi bir iNUM numarasını aramanız mümkün.

 

 

INUM konusu ile ilgili diğer tüm yazılara buradan ulaşabilirsiniz.