Federal bir Amerikan temyiz mahkemesinin Cuma öğleden sonrası aldığı bir karara göre, bundan sonra Vonage gibi telefon şirketleri de Evrensel Hizmet Fonu`na (USF) katkıda bulunmak zorunda olacaklar. Eğer VoIP sağlayıcıları da zaten USF`ye ödeme yapmakta olan yerel, uzak-mesafe ve kablosuz hizmet sağlayan firmaları takip ederlerse, bu ekstra maliyet tüketicilere de yansıtılacak.

Federal bir Amerikan temyiz mahkemesinin Cuma öğleden sonrası aldığı bir karara göre, bundan sonra Vonage gibi telefon şirketleri de Evrensel Hizmet Fonu `na (USF ) katkıda bulunmak zorunda olacaklar. Eğer VoIP sağlayıcıları da zaten USF `ye ödeme yapmakta olan yerel, uzak-mesafe ve kablosuz hizmet sağlayan firmaları takip ederlerse, bu ekstra maliyet tüketicilere de yansıtılacak.

Bu karar sadece kamusal anahtarlamalı telefon ağı yani PTSN ile bağlantı yapan VoIP sağlayıcıları için bağlayıcı nitelikte. USF , hizmet götürülemeyen ve kırsal bölgelerdeki telefon hizmetlerini sübvanse ediyor. USF ayrıca E-rate fonu aracılığı ile okul ve kütüphanelerdeki Internet bağlantılarını da sübvanse ediyor.

Geçtiğimiz yıl Federal Komünikasyon Komisyonu `nun (FCC ) VoIP sağlayıcılarını USF ücreti ödemeye zorunlu kılmasının ardından Vonage karara itiraz etmişti. New Jersey – Holmdel merkezli Vonage şirketi VoIP sağlayıcılarını ödemesi gereken miktarı şişirmenin yanı sıra FCC `yi yetkisini aşmakla suçlamıştı.

A.B.D Columbia Bölgesi Temyiz Mahkemesi görüş bölümünde `Komisyonun VoIP sağlayıcılarından USF katkısı talep etmeye kanuni yetkisi olduğunu belirterek konu halkındaki kararımızı sonuçlandırıyoruz,` deniyor.

VoIP sağlayıcılarını ödemesi gereken miktar konusunda da Vonage , FCC tarafından kullanılan formüle itiraz etmişti. Geleneksel telefon şirketleri uzak-mesafe görüşme gelirlerinin yüzde 11,7`sini fona aktarıyorlar. Ancak Internet üzerinden yapılan görüşmelerde yerel ve uzak-mesafe görüşmesi şeklinde bir ayrım yapılamadığından FCC VoIP sağlayıcıları için yüzde 64,9`luk bir `güvence` belirlemişti.

FCC bu hesaplamada VoIP `in güvencesini, uzak-mesafe gelirlerinin yüzde 37,1`ini USF `ye aktarmakta olan kablosuz şirketler ile kıyaslamıştı.

Mahkeme kararında `VoIP `in işlevselliği ve müşteri profili diğer teknolojilere kıyasla çok farklı olduğundan, bu tarz bir kıyaslama yapmak kaçınılmaz bir belirsizliğe davetiye çıkartmaktadır,` deniyor. `Kapasitelerdeki bu farkın VoIP /kablolu telefon hizmetleri kıyasını kusurlu hale getirdiği konusunda Vonage `a katılıyoruz. Ancak yine de belirtmeliyiz ki yasanın gerektirdiği şey kusursuzluk değildir.`

Vonage `ın kurumsal komünikasyonlar bölümü kıdemli başkan yardımcısı Brooke Schulz , verdiği bir demeçte Vonage `ın USF katkı payını VoIP taşıyıcılarına yayma konusunda destek sağladığını vurguladı. Schulz `Bizim davamız aslında USF konseptine karşı değil, sadece fon sağlama metodolojisine karşı açılmış bir davadır,` dedi.

Geçtiğimiz yıl Medley Global Advisors firması, FCC kararının VoIP üyelerinin faturalarına yaklaşık olarak aylık 1,30 Dolar ek masraf getireceğini hesaplamışlardı.

FCC Başkanı Kevin Martin ise konuya ilişkin olarak yaptığı bir açıklamada `Komisyonun USF katkı payı söz konusu olduğunda Internet Protoklü üzerinden Ses Aktarımı (VoIP ) sağlayıcıları dahil tüm telefon sağlayıcılarına rekabetçi ve teknolojik açıdan nötral bir bakış açısıyla yaklaştığı gerçeğini federal mahkemenin de onaylamasından ötürü mutluyum,` dedi.