0850’li Numara Nedir ? Nasıl Alınır ? Ne işe Yarar ?

0850 kodu ile başlayan Telefon Numaraları ve Operatör İsimlerine bakmak için buraya tıklayabilirsiniz.

 

Öncelikle 0850’li Numara/Hat Nedir ? sorusu ile başlayalım.

0850 alan kodu ile başlayan numaralar göçebe (nomadic) numaralardır.Yani bir şehirden diğerine yada bir mahalleden diğerine taşınırken sabit hattınızın transferi için başvuru yapıp günlerce beklemek zorunda kalmazsınız.Gittiğiniz her yere sabit hattınızı yanınızda götürürsünüz.Numaranızın belli bir adrese bağlanma zorunluluğu yoktur.VoIP ve Telekomünikasyon dünyasında bu tip numaralara DID (Direct Inward Dialing) numarası denir.

Bu pratikliğin arkasında ise tahmin ettiğiniz gibi VoIP teknolojisi bulunmaktadır.İnternetin olduğu her yerde ayarlanmış voip cihazınız ile 0850’li numaranızı hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

 

0850 ile başlayan numaralar tamamen Türkiye’ye özgüdür.Yani 0212 veya 0312 alan kodu ne ise 0850 alan kodu da aynı kategoride yer almaktadır.Yurtdışındaki dolandırıcı numaralarla herhangi bir bağlantısı yoktur. 

 

0850’li Numara/Hat nasıl alınır ?

Sabit Telefon Hizmeti sağlayan operatöre (VoIP servis sağlayıcısına) bireysel olarak başvurduğunuzda arkalı önlü kimlik fotokopisi, son 1 ay’a ait su,elektrik veya Türk Telekom faturası istenmektedir.Bu bilgilerin istenmesinin nedeni haklı olarak kullanıcıların korunması amaçlıdır.2008-2009 yıllarında Bulgaristan’dan gelen cevapsız çağrılar birçok vatandaşımızı mağdur ettiğinden Telekomünikasyon Kurumu (TK) bu bilgilerin alınmasını operatörler için zorunlu hale getirmiştir.Bu bilgilerin alınmaması halinde operatörlere ciddi yaptırımlar uygulanacağı TK tarafından açıkça belirtilmektedir.

 

Ayrıca STH lisansına sahip operatörlerin sitemizde tanıtılan Betamax şirketinin klonları ile karıştırılmaması gerekir.Bu şirketler TK’ya lisans parası ödeyen ve kalite belgesine sahip şirketlerdir.

 

0850’li Numara/Hat alırken

Bireysel ve Kurumsal olmak üzere iki seçenek vardır. İki seçenekte de 0850 hat tahsisi ücretsizdir.Yukarıda bahsettiğimiz belgeleri Voip Servis Sağlayıcınıza 15 gün içinde gönderdiğinizde hattınız hemen açılacaktır. Ödeme seçeneği olarak aynı GSM operatörlerindeki gibi ön yüklemeli veya faturalı seçenekleri vardır.Aldığınız ön yüklemeli hesaptaki TL kredisi Betamax klonlarındaki gibi 3 ayda bir kredi yükleme zorunluluğunun aksine STH Operatörlerinde (Voip Servis Sağlayıcıları)  yılda bir kez ödeme yapmanız yeterli olmaktadır.

 

0850’li Numara/Hat ile ne yapabilirim ?

Bu numarayı illaki voip cihazınızda kullanmak zorunda değilsiniz.Operatörünüzden aldığınız ayarları voip destekli cep telefonunuza tanımladığınızda internete bağlı olduğunuz her yerden 0850’li numara ile  aranabilirsiniz.Aynı şekilde bu cep telefonunuz ile yurtdışına çıktığınızda internetin olduğu her yerden 0850’li numaranız ile Türkiye içinden çağrı alabilirsiniz.Ve sizi arayan kişiler, siz dünyanın neresinde olursanız olun sadece sabit hatları arama fiyatı üzerinden ücretlendirilir.Nasıl ? Çünkü iletişiminizin uluslararası kısmı telekom şirketleri üzerinden değil internet üzerinden iletilmektedir.

 

Bu özelliklerden faydalanmak için 0850’li Numara/Hat almak zorunda mıyım ?

Hayır.Sabit Telefon Hizmeti veren telekom operatörlerinden birine telekoma kayıtlı numaranızı taşıdığınızda bu özelliklerin tümünden faydalanabilirsiniz.

 

0850’li Başlayan Numaraları/Hatları aramak ücretli mi ?

GSM operatörleri (Turkcell-Vodafone-Avea) üzerinden arama yaptığınızda mevcut konuşma paketinizin sabit yönlere veya her yöne dakikalarından düşmektedir.Türk telekom sabit hatları üzerinden arama yaptığınızda ise 14,59 krş ödemektesiniz.


VoIP teknolojisi hakkında daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayabilirsiniz